Druhý život dřeva

Chcete mít doma kus drsné a zároveň křehké Afriky, Afriky přirozeně krásné a podmanivé? Pojďte se s námi podívat, jak se vdechuje druhý život dřevěným unikátům, které jinde na světě nenajdete a nyní se mohou stát dominantou vašich domovů.

V naší nabídce nenajdete dva stejné výrobky. Každý kus je jedinečný, vzešlý z jedinečného tvaru, struktury a kresby konkrétního kusu dřeva.

Dřevěné unikáty vyrábí domorodí řemeslníci, kteří vyrostli na stejném místě jako jimi opracovávané dřevo. Díky tomu rozumí řeči dřeva a svýma rukama dřevu dokáží vdechnout nový život, stejně jedinečný, s neopakovatelným kouzlem. Dokáží uchovat dřevu jeho duši a dokonalost, jedinečné kouzlo, které průmyslová výroba svojí opakovanou precizí strojového zpracování v lepším případě jenom zlomí, ale spíš nenapravitelně zničí.

suchý strom stojící v lesním porostu

Může to být suchý strom

Vše začíná v afrických přírodních lesích či stromových savanách, kde vyhledáme suchý strom nebo jeho část, vhodný pro následné zpracování. Na tento konkrétní strom, jedinečný kus dřeva, následně požádáme o oficiální povolení k jeho dalšímu zpracování

Pokud se podaří najít stojící suchý strom, je to výborná příležitost pro následné zpracování.

 

Stromů, vhodných dimenzí, je však málo. Pro účely zpracování a výroby našeho nábytku se nejvíce hodí ležící dřevo, které je často přírodními procesy zbarveno do nevídané krásy.

Tento kmen stromu matumi vypadá tak, že si ho již příroda vzala zpět. Díky jedinečné tvrdosti a odolnosti afrických dřevin však nedochází k rychlému tlení a hnilobným procesům, ale spíše k přírodnímu vyzrání, jedinečnému pro každé místo a kus dřeva. Tyto kmeny mohou v africké přírodě ležet a zrát celá desetiletí. O to větší překvapení pak může být ukryté uvnitř kmene plného dutin. Jen domorodí řemeslníci dokáží odhadnout, co který kus skrývá.

strom přirozeně spadlý na zem, nechaný na pospas příroním procesům.
částečeně zpracovaný kmen stromu, nechaný na pospas přírodě

Nebo jen kus kmene „zapomenutého“ v buši

Občas to nemusí být přirozeně uschlý strom. Tento kmen stromu matumi zde „zapomněli“ těžaři před spoustou let. Dřevo zůstalo na místě, protože se k němu pravděpodobně nemohla dostat průmyslová, těžká technika. Ani nejtěžší stroje často nedokáží znásilnit sílu pralesa. Řemeslník krajině neublíží, je její součástí, protože ho živí a na místě si bere jen tolik a jen to, o čem je přesvědčený, že dokáže znovu oživit. Pracuje na místě nálezu, v souladu s přírodou a jejím rytmem. Pracuje individuálně, veden svým citem a porozuměním jednomu každému kusu dřeva

Není to snadná práce, ale pokud nechceme kácet zdravé stromy, tak to jinak nejde…

Nejprve jse vše třeba rozřezat na menší části

Když se následně dřevo pokropí vodou, tak můžeme plně vnímat jeho překrásnou texturu a zbarvení, které je pro Evropana, zvyklého na smrk nebo dub, velmi vzrušující.

Zajímavé jsou i pařezy, které zůstaly v zemi z dávného kácení. Pro průmyslové zpracování odpad, který nestálo za to odvézt z místa těžby. Voda je následně podemlela a přinesla k pozorným očím. Pařezy musí přirozeně vysychat alespoň 10 let a musí se střídat období sucha a dešťů, aby dřevo dokonale vyzrálo. Jedině tak se dosáhne ideálního stavu, kdy v nich řezby nepraskají. Naštěstí leadwood je tak skvělá dřevina, že hravě odolá termitům i vnějším vlivům a v přírodě se rozkládá podobně dlouho, jako v ní roste 😉

O využití křivolakých kořenů rozhodují většinou sami řezbáři, pracující s úžasnou fantazií, prostorovým viděním a porozuměním dřevu. Naše požadavky s nimi často diskutujeme, například dle přání zákazníka, ale jsou to oni, kdo nakonec řeknou, co je reálné a co není. Něco prostě nedovolí samotný kořen, je v něm trhlina, nebo kámen nebo kus jinak zbarveného dřeva. Diskutovat s nimi každý pařez, vyřezávaný výjev, nebo zakomponování zarostlého kamene do řezby, je neuvěřitelně vzrušující. Například v tomto místě by se vyjímal souboj sloních samců – symbolu Afriky a po konzultaci s řezbáři je rozhodnuto…

Konkrétní motivy řezby je možné vybrat například podle fotografie, která poslouží za vzor. Zimbabwští řezbáři následně výjev zpracují do vhodné části kořenu.

 

 A zde je výsledek, vyřezaný do stolku se jménem The Best of Africa. Poznali byste, kde byl tento úžasný výjev v kořenu ukryt? 😉

 

 Posuďte sami, jak se jim povedla scéna, na které jsme dohodli

Při výrobě sošek a dřevěných misek s vyřezanými figurkami, musí mít řezbář dokonalé prostorové vidění, aby vyřezávané objekty viděl dříve, než do dřeva zasekne své dláto. Jinak by se mohlo stát, že vyřezaná zvířata nebudou vystupovat ze světlé vody (tedy z bělové části dřeva), budou nepřirozeně strakatá díky barevné rozdílnosti jádrové a bělové části dřeva, nebo suk, kámen či díra ve dřevě budou na místě, kde budou rušit. Těchto zdánlivých vad dřeva dokážou řezbáři využít a zapracovat je do vyřezávaných výjevů.

Vyrostli ve stejných podmínkách a svému dřevu rozumí nejlépe na světě.

Ošetření dřevěných výrobků je pouze přírodními oleji a vosky, které dřevo zakonzervují a zároveň zvýrazní jeho kresbu. Žádné části nepřibarvujeme. Vše zůstává přirozené, kouzlo a duše dřeva musejí zůstat zachované.

Poskytujeme 100 % záruku původu. Jsme ekologičtí, přírodě blízcí a hlavně legální.

We provide a 100 % guarantee of origin. We are ECO friendly, nature-friendly and above ECO legal.

cs_CZCZ